Start Historia parafii Kościół w Ostrymkole
Kościół w Ostrymkole
Ostrykół PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 lipca 2011 14:47

Historia kościoła sięga XVI w. W 1538r. powstała tu pierwsza świątynia. Był to kościół ewangelicki. Został on spalony w 1656r. przez Tatarów, wracających z łupami po krwawej bitwie pod Prostkami. Ostrykół poniósł wtedy ogromne straty. Wieś spłonęła niemal całkowicie. Zginęło około 95 mieszkańców a 1326 Tatarzy uprowadzili w jasyr. Odbudowany w 1667r. kościół przetrwał do dnia dzisiejszego. Jest to budowla w stylu barokowym, całkowicie zbudowana z drewna. Ten zabytek architektury, oprócz przepięknego wyglądu kryje w sobie wiele pamiątek pochodzących z XVII i XVIII w. Są to między innymi rzeźby Matki Bożej, Świętego Jana i piękna figurka pelikana. Główny ołtarz pochodzi z 1683r., a organy z 1925 r. Po II Wojnie Światowej przejęty przez ludność katolicką. Jest jednym z najpiękniejszych wzorów ludowego budownictwa na Mazurach.

fot. Marcin Kapuściński

Poprawiony: niedziela, 28 sierpnia 2016 15:13

Copyright © 2018 Parafia Św. Antoniego z Padwy w Prostkach. Wszelkie prawa zastrzeżone.